• Admin

GİDİN KUMDA OYNAYIN !!!

Son dönemin, ulaştırma, taşıma, transfer ve karşılama sorunları.. gidin kumda oynayın..

1618 sayılı yasa ile kurulmuş olan Türsab ve Seyahat acentacılığı faaliyetlerinin temeli “tur ve transfer hizmetlerinin acentaların münhasır hizmeti olduğu” temeliyle başlar.

Şu an, başlıkta belirttiğimiz gibi hepsinin sorunlu olduğunu düşünürsek, bu aslında sektörün en önemli paydaşı acentalara gidin kumda oynayın demekle aynı oluyor.


Bildiğiniz gibi uzun süredir çözülememiş olan İBB’nin israrla vermediği ama ukame tarafınca istenenler listesindeki İstanbul içi hizmete ait ‘yol güzergah belgesi’ hakkını arayan bir taşımacı meslektaşımız tarafından mahkeme yoluyla çözülmüştür. IBB vermediği belgeyi hem vermek zorunda kalmış hem de vilayet ceza iadelerini yapmak zorunda kalmıştır. Hak yerini bulmuştur. Verilmeyen

zbelgeyi isteme trajedisi, idealist bir meslektaşımız tarafından, geçte olsa hukuk yoluyla bitirilmiştir.


Türsab ulaştırma ihtisas komitesi Başkanı Sevgili Taşkın Arık’dan edindiğim bilgiye göre aslında 5216 sayılı ulaştırma yasasının 1.maddesine göre zaten Belediye yol güzergah belgesini vermek zorundadır. Bu demek oluyor ki sorun yasa koyucuda değil, uygulayıcıda. Turizme önem veren bir Belediye Başkanımızın olduğu bu dönemde bu konuya farkındalık oluşmaması belki de alt bürokrasisinin konudaki ataleti olabilir diye düşünüyorum.

İstanbul Havaalanındaki acentaların yolcularını karşılama kaosu da meslektaşlarımızın sağduyulu eylem ve seminerleriyle dikkatleri çekmiş, yalnız vilayetin basın açıklamasına izin vermemesi şaşkınlık yaratmıştır. Dünyada örneği görülmemiş bu uygulamanın yanlışlığını duyurmanın neresi vilayetimizi rahatsız etti anlamakta zorluk çektiğimiz diğer bir olaydır. Taksici paydaşlarımızın rahatlıkla yol kesip istediği gibi yaptığı eylemler, en kibar ve hukuki bir üslupla sektörümüz tarafından yapılmaya başlayınca kırmızı kartı görmüştür. İnsanın, taksicilerin hak arayışlarındaki rahatlığa özenmemesi mümkün değildir.


Turizm taşıması paydaşlarımızdan Sayın Barış Gürbüz ile yaptığım uzun görüşmeden çıkardığım sonuç aslında turizm taşımasının çözümünün de zor olmadığıdır. UTS sistemi için klasörler dolusu evrak çilesi çektiren ukame sistemi, 39.000 araçlık küçük ölçekli taşımacı emekçilerini, büyük firmaların d2 kapanına sokmak ve emeklerinin sömürülmesine alet olmak yerine, neden turizm plakası uygulamasına geçip, turizm taşımacılığına gerçek bir standart getirmez anlamakta zorluk çekiyorum. Hem standart getirip, hem de bu plaklar ile devlete gelir sağlayacak turizm plakası aynı zamanda servis çeken ve turizm taşıması yapan araçları da ayırmış olacaktır. Bu ayrım turizmde çalışan kaptanlarımızın bir standartta olması, turiste ve taşıdığı yolcuya uygun şekilde eğitilmesini de mümkün kılacaktır.


Turizm sektörü gidip kumda oynarsa, yönetim ergi şunu unutmasın ki, ülkenin güvendiği kaleler ilk dalgada suya karışır.


Cüneyt Tansu Demir

Yükselen Türsab Hareketi

0 görüntüleme

CÜNEYT TANSU DEMİR

  • YouTube - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember
  • w-facebook

© 2019 by cuneyttansudemir.com Proudly created with sdrmedya.com