ACENTALARIN GİDERLERİNİ DÜŞÜRECEĞİZ !

Yıllık gider maliyetlerimizi düşüreceğiz.
Buna yıllık bazda “ vergi, muhtasar, kdv, sgk, personel maliyetleri” için sektörümüze özel indirim/ muafiyet almak zorundayız. Aksi takdirde gerek devlete, gerek bankalara olan borçlanma içindeki acentaların 

bırakın bir krizi, küçük bir ekonomik daralmayı atlatacak gücü kalmamıştır.

Hangi segmente olursa olsun, acentalar yılın en az 3-4 ayını boş geçirmektedir.  Her yıl 3-4 ay iş olmaması acentaların yıllık bütçelerini oluşturmada yıkıcı bir etki yaratmaktadır. Buna ek olarak da,

en hassas sektörlerden olan turizm acentacılığı ülkemizin  bulunduğu coğrafya nedeniyle  her tür olaydan ilk ve en derin etkilenen sektördür.

 

Ülkemizin yaşamış olduğu uzun ve süreli krizler, acentalarda derin taravmatik etkiler yaratmıştır. (özellikle 2015-2017 yılları arası)

 

Bizim ilk olarak yapacağımız icraatımız ; yıllık gider maliyetlerimizi düşürmek olacaktır.

 Buna yıllık bazda “ vergi, muhtasar, kdv, sgk, personel maliyetleri”  için sektörümüze özel indirim/ muafiyet almak zorundayız.  Aksi takdirde gerek devlete, gerek bankalara olan  borçlanma  içindeki acentaların bırakın bir krizi,  küçük bir ekonomik daralmayı atlatacak gücü kalmamıştır. En çokta sektörümüzün hakkı olan bu indirimleri alacağız.

 

Bütün rakiplerimizin olduğu Akdeniz çanağında acenta faturalarında kdv oranı en yüksek ülke biziz. Otelciler faturalarında  kdv oranı  %10 iken,  bizim halen %18 olması bile haklarımızı ne derece alamadığımızın bariz bir örneğidir.

 

Yıllardır sermaye birikimi yapamamış olan sektörümüzü, geleceğe taşımak istiyorsak bunu  başaracağız. Ülkemiz  için başaracağız, geleceğimiz için başaracağız.

 

Normal bir vatandaşın anlayacağı dilde ifade edersek ; sen yılın 3-4 ayı maaş alma ama geçimini sağla demekle, şu an acentacılığın geldiği durum aynıdır. Bu çok basit gerçeği  devletin her kademesine, her kuruma anlatmak ve haklarımızı almak zorundayız.

 

Aksi takdirde 30 milyar dolar döviz getiren sistemin motor ve pazarlama gücünü oluşturan Acentacılık mesleğimiz, geleceği belirsiz bir hale gelecektir. Bunun ise ülkemiz ve sistem için olası tehlikeleri son derece büyüktür.

CÜNEYT TANSU DEMİR

  • YouTube - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember
  • w-facebook

© 2019 by cuneyttansudemir.com Proudly created with sdrmedya.com